Blog

Moje artykuły, publikacje, występy telewizyjne i audycje radiowe

Młodzież w kryzysie: Przyczyny, objawy i zapobieganie samobójstwom wśród dzieci i nastolatków

Transkrypcja audycji Trendy Radio

1.Rośnie liczba samobójstw wśród dzieci. Jak bardzo zatrważające są te statystki?

Samobójstwa w Polsce są na drugim miejscu przyczyną zgonów dzieci i młodzieży.

Analizując różne statystyki można powiedzieć, że liczba samobójstw silne wzrasta od około pięciu lat. W ubiegłym roku statystyki te były zatrważające – ponad 2000 prób samobójczych w grupie młodzieży i dzieci, z czego niestety aż 150 miało finał śmiertelny.

2.Próbę samobójczą podejmują coraz młodsze dzieci, nawet siedmioletnie. Skąd ich świadomość na ten temat. Dlaczego u tak małych dzieci pojawiają się myśli samobójcze?

Biorąc pod uwagę to zjawisko, niestety z przykrością muszę stwierdzić, iż duże znaczenie ma tutaj dostęp do informacji w Internecie. Niestety więcej jest informacji na temat tego, kto kiedy i gdzie popełnił samobójstwo, w jaki sposób, aniżeli informacji o tym, gdzie szukać pomocy. Teraz coraz młodsze dzieci, coraz wiecej czasu spędzają w sieci, natykając się – albo celowo, ale zupełnie przez przypadek na treści dla nich nieadekwatne. Rodzice często nie kontrolują tych czynności dziecka, które może zostać uwikłane w jakiś wirtualny challenge czy grę – co również rodzi ogromne niebezpieczeństwo. Myśl o targnięciu się na swoje życie u dzieci często nie łączy się wcale z chęcią pozbawianie siebie życia, ale z ogromną potrzebą zmiany swojej sytuacji. Profesor Brunon Hołyst, zwraca uwagę na to, iż pozbawianie siebie życia w rozumieniu dziecka może być poporstu ucieczką od trudności i problemów, kiedy w głowie młodego człowieka nie ma innych alternatyw na ich rozwiązanie.

3. Jakie są przyczyny prób samobójczych u dzieci czy też młodzieży?

Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, iż do przyczyn u tak młodych ludzi możemy zaliczyć, między innymi :

Szeroko pojęte problemy w rodzinne- rozwijając: alkoholizm w rodzinie, rozwód rodziców, ciężka sytuacja finansowa, ale także brak pozytywnych relacji między członkami rodziny; 

zakończenie relacji romantycznej lub relacji przyjacielskiej, 

strata bliskiej, ważnej osoby, 

problemy z prawem, 

zbyt duży nacisk na wyniki w szkole i trudności w nauce, 

a także presja ze strony rówieśników,

choroba somatyczna lub choroba weneryczna 

4.Jak ważna jest rola rodziców w zapobieganiu takich sytuacji?

Jest niezwykle ważna, chodzi o to, aby dzieci aktywnie słuchać, nie bagatelizować ich problemów, zwalając wszystko na tak zwany okres dojrzewania. Pamiętajmy, ze to co dla nas dorosłych wydaje się być błahym problemem, z perspektywy dziecka może być czymś, niewyobrażalnie trudnym, co je przerasta. Ważna jest jakoś relacji – myślę, że w dzisiejszym świecie, gdzie czas jest na wagę złota- to dość budująca myśl.

5. Co może nas zaniepokoić w zachowaniu dziecka?

Anthony Mitchel, amerykański specjalista z zakresu suicydologii, zwraca uwagę na następujące czynniki: częste rozmowy o samobójstwie, plany samobójcze, obsesja tematyką śmierci, poczucie bezradności, beznadziei, silne wyrażanie złości na świat, czy swoją sytuację, zachowania autodestrukcyjne, stan depresyjny i – bardzo ważny czynnik- nagła, pozytywna zmiana po okresie depresji.

Rodziców powinno zaalarmować także : wycofanie dziecka z kontaktów , nadmierne obwinianie się np. o niskie oceny, ciągłe zmęczenie, poczucie winy, brak zinteresowania względem tego, co niegdyś było dla dziecka czy nastolatka bardzo ważnym obszarem życia, zmiany w zakresie podstawowych aspektów życia codziennego to znaczy w zakresie snu i odżywiania się.

6. Gdzie szukać pomocy?

Każda osoba w kryzysie może zadzwonić na bezpłatny telefon zaufania- 116 111. Jest to połączenie w pełni bezpieczne i anonimowe.

Warto również szukać pomocy u psychologa szkolnego, w gabinetach psychologicznych, poradniach czy ośrodkach interwencji kryzysowej.

7. Co zrobić, żeby było mniej prób samobójczych i samobójstw wśród dzieci i młodzieży?

Przede wszystkim należy zwiększyć dostęp do informacji o tym, jak radzić sobie w kryzysie, gdzie szukać pomocy, przeprowadzać kampanie społeczne, zwiększać świadomość społeczną – proszę sobie wyobrazić, ze właśnie tego typu  pierwsza kampania społeczna miała miejsce dopiero w 2018roku. Myślę, że ważne jest też, aby przestać robić medialne zamieszanie wokół samobójstw- zgodnie z tak zwanym efektem Wertera, nagłaśnianie zjawiska, może zintensyfikować próby jego naśladowania wśród innych, młodych ludzi.

Przydatne hasła dla każdej mamy

Oto kilka przydatnych haseł dla każdej mamy: 1)Idealna matka nie jest idealna. Idealna jest wystarczająco dobra… 2)W …

Młodzież w kryzysie: Przyczyny, objawy i zapobieganie samobójstwom wśród dzieci i nastolatków

Transkrypcja audycji Trendy Radio 1.Rośnie liczba samobójstw wśród dzieci. Jak bardzo zatrważające są te statystki? …

Autoagresja – transkrypcja audycji w Trendy Radio

1. Czym jest autoagresja i jakie są jej najczęstsze formy? Gloria Babiker oraz Lois Arnold, w swojej książce o autoagresji, …