Blog

Moje artykuły, publikacje, występy telewizyjne i audycje radiowe

Audycja Trendy Radio o przemocy w szkole

  1. Jak dużo dzieci szkolnych w Polsce doświadcza przemocy?

Mówi się o tym, że jest około 10% wszystkich uczniów w Polsce, którzy doświadczają różnego rodzaju przemocy. Przemoc może przybierać formę bezpośrednią, ale również pamiętajmy o tym, że w obecnych czasach narasta zjawisko tak zwanej cyberprzemocy.

  1. jaką formę agresji najczęściej oprze obserwujemy w szkołach?

Już kiedyś rozmawiałyśmy o zjawisko mobbingu w szkole i myślę, że to jest nadal aktualne, że jest to jedna z najbardziej powszechnych form przemocy, jaką można obserwować pośród uczniów polskich szkół – i to są takie sytuacje kiedy np. uczniowi giną przybory, jego rzeczy są niszczone0- to są takie sytuacje, kiedy uczeń jest obrażany i wyśmiewany,  są na jego temat wypowiadane nieprzyjazne komentarze i to się dzieje na forum klasy, czy na forum jakieś większej grupy osób np. na przerwach, są to sytuacje, kiedy pojawia się przemoc fizyczna –  może nie chodzi stricte o  samo – pobicie-  choć oczywiście jest to również przemoc – ale takie momenty, kiedy uczeń jest popychany, kiedy uczeń był zamykany w toalecie szkolnej, kiedy np. ktoś łapie go za ubrania, są to również sytuacje kiedy, obrażony jest wygląd ucznia, kiedy komentuje się to,jak  jest ubrany, jak jest uczesany i w jakim stylu się ubiera i kolejną formą przemocy-taką która jest na ten moment najbardziej w mojej ocenie rozpowszechniona -to jest tzw. cyberbulling i to jest to wszystko co dzieje się w obszarze mediów społecznościowych -i to są takie takie sytuacje jak: agresywna wymiana zdań, przesyłanie takich nieprzyjemnych wiadomości do osoby która jest dręczona, to jest np. kradzież tożsamości czyli wchodzenie na konto danej osoby i wysyłanie z tego konta różnych nieprzyjemnych informacji do innych osób, to jest również upublicznianie tajemnic, również nagrywanie danej osoby i upublicznianie tych nagrań bez zgody danej osoby-  jest taka również sytuacja, kiedy ta osoba będąca ofiarą, jest poniżana, jest wykluczana -mówię tutaj obszarze mediów społecznościowych tak że np. ją usuwa z grupy na Facebooku.

  1. Wielu osobą wydaje się że najgorszą formą przemocy jest ta fizyczna albo seksualna co na to psycholog?

W mojej ocenie myślę że nie można tego klasyfikować na takiej zasadzie która forma przemocy sieje mniejsze spustoszenie, a  która większe-  myślę,  że każda forma przemocy jest po prostu przemocą i wobec niej trzeba działać stanowczo i nie uwzględniać tutaj żadnej taryfy ulgowej wobec agresora w znaczeniu wyciągania konsekwencji.

  1. Skąd w ogóle bierze się tyle agresji u dzieci?

Myślę że tutaj przyczyn jest bardzo dużo i pewnie nie wystarczyłaby nam  czasu podczas dzisiejszej rozmowy, żeby to szczegółowo omówić, ale przede wszystkim-  to co powoduje takie zachowania to – naśladownictwo, czyli po pierwsze te osoby przemocowe naśladują, kopiują pewne zachowania, które obserwują-  być może w domu być może w grupie rówieśniczej być może w mediach społecznościowych. Bierze się także z frustracji  i zaniedbania np. dzieci poprzez opiekunów i wówczas dzieci te dzieci pragną zwrócić w taki sposób na siebie uwagę,  bierze się też stąd, że tak naprawdę relacja ofiara agresor może się  odtwarzać jeżeli załużmy, że  ktoś ma ze soba takie traumatyczne doświadczenia i wtedy nie jest oczywiste to, czy zawsze będzie występował w roli ofiary, ale aby poczuć siłę sprawcza niestety może zmienić w agresora, kolejną przyczyną jest także jest sytuacja kiedy ktoś jest wykluczony z grupy społecznej, kiedy komuś przypisuje się rolę której on nie chce – tak jak się to dzieje w procesach grupowych, jeszcze inną, kiedy chodzi o zaimponowanie grupie-  tak więc myślę że tych przyczyn jest naprawdę mnóstwo.

  1. Przemoc stereotypowy kojarzona jest częście j z płcią męską ile w tym powszechnym przekonaniu jest prawdy przynajmniej w odniesieniu do polskich szkół?

Myślę że rzeczywiście taka przemoc fizyczna, na zasadzie-  kopania popychania pobicia ona częściej zdarza się wśród płci męskiej, natomiast taka forma przemocy o której rozmawiałyśmy wcześniej, dotycząca cyber przemocy – no tak naprawdę statystyki mówią o tym, że można tutaj postawić znak równości albo nawet częściej występuje ona pośród płci żeńskiej no i to jest bardzo niepokojące więc tak naprawdę i zarówno kobiety i mężczyźni i chłopcy i dziewczynki ale mogą stać się jej agresorami i ofiarami przemocy na porównywalnym poziomie.

  1. Co zatem powinni robić dyrektorzy szkół i wychowawcy w ramach zapobiegania przemocy w szkole?

Ja myślę, że przede wszystkim ze strony dyrekcj,i wychowawców, nauczycieli powinien być jawny sprzeciw wobec zachowań agresywnych,  powinny być stosowane konsekwencje, powinny być powiadamiane odpowiednie organy i powinni być powiadomieni przede wszystkim rodzice, myślę , że te konsekwencje które powinien ponosić uczeń za to że jest agresorem za to że krzywdzi innych-  one powinny być na tyle dotkliwe aby taka osoba mogła mieć jakąkolwiek refleksje nad tym, co robi  – problem przemocy nie powinien być zamiatany pod dywan, ale proszę też pamiętać, że agresorem nie stajemy się tak ot- że to, że ktoś ma zachowania agresywne, które naruszają godność i granice drugiej osoby to oznacza, że on również ma ogromny  problem i że również niezwłocznie wymagana jest tutaj pomoc wychowawcza i  psychologiczna być może nawet czasem psychiatryczna. 

  1. Jak postępować by zmniejszyć zachowania agresywne?

Tak jak mówię przede wszystkim musi być to ze strony autorytetów ze strony osób dorosłych jawne sprzeciw jasne i klarowne konsekwencje za takie zachowania ale myślę że musi to być również edukacja i profilaktyka uświadamianie młodzieży – co jest przemocą, nad czym należy się pochylić, co należy zgłaszać osobom dorosłym i  nauczycielom  oraz rodzicom, a także edukacja o tym, jak można pomagać osobą które są poszkodowanym poprzez akty przemocy, że nie powinno się wobec takich osób przechodzić obojętnie. I myślę, że nie powiem to ty nic odkrywczego mówiąc o tym że najważniejsze są wzorce, najważniejsze jest wsparcie środowiska i jego akceptacja  i taka współpraca między uczniami rodzicami a nauczycielami.

Audycja Trendy Radio o przemocy w szkole

Jak dużo dzieci szkolnych w Polsce doświadcza przemocy? Mówi się o tym, że jest około 10% wszystkich uczniów w Polsce, …

Transkrypcja audycji Trendy Radio o wypaleniu zawodowym z moim udziałem

1.Z różnych badania wynika, że 6 na 10, a nawet 8 na 10 osób doświadcza symptomów wypalenia zawodowego, więc jest …

Przydatne hasła dla każdej mamy

Oto kilka przydatnych haseł dla każdej mamy: 1)Idealna matka nie jest idealna. Idealna jest wystarczająco dobra… 2)W …